IT Arena 2022: стійкість в умовах невизначеності
Повномасштабне вторгнення, що триває в Україні вже понад сім місяців, не стало на заваді проведення тех-конференції IT Arena. Подія об’єднала підприємців та інвесторів, кращі стартапи та предствників медіа, щоб продемонструвати єдність, стійкість та підтримку України. В 2022 році IT Arena зібрала близько 1000 відвідувачів, значно менше ніж, наприклад, минулорічна конференція, яку відвідали понад 5000 осіб. В межах IT Arena 2022 провели змагання українських стартапів, а також п’ять панельних дискусій, присвячених обговоренню кібербезпеки, військових технологій, співпраці влади та бізнесу.
Волонтерство, витривалість та сміливість
IT Arena розпочалася з півфіналу стартапів на території креативного простору !Fest Republic. Після завершення кількагодинного пітчингу команд, відбулась церемонія відкриття IT Arena у Львівській Національній Опері.
“Екстремальні часи вимагають екстремальних рішень”, – каже Халук Байрактар, пояснюючи чому його компанія подарувала Україні три Bayraktar TB2. Халук вражений всенародною підтримкою ініціативи “Народний Байрактар” – проєкту зі збору коштів для покупки трьох безпілотників, ініційованого Благодійним фондом Сергія Притули, який досягнув своєї амбітної цілі всього за кілька днів.
“Я ніколи не зустрічав людину, яка могла б зробила подарунок, вартістю 15 мільйонів доларів”, – каже Сергій Притула, підкреслюючи, що завдяки безкоштовній передачі безпілотників компанією Baykar, Благодійний фонд отримав можливість спрямувати зібрані кошти в іншу сферу, зокрема, на придбання супутника.
У вересні Президент Володимир Зеленський зустрівся з Халуком Байрактаром, щоб обговорити деталі будівництва нового заводу Baykar в Україні. “Ми не типова компанія, орієнтована на прибуток. Високотехнологічна компанія потребує потужної екосистеми. Нам потрібно запроваджувати інновації та створювати технології, які будуть використовуватися та принесуть користь багатьом країнам,” – зазначає Халук, додаючи: “Проєктування об’єкта, який Baykar побудує в Україні, майже завершено. На нашому заводі в Україні ми збиратимемо не лише безпілотники Bayraktar, а й надзвукові безпілотні літальні апарати.”
Крім того, Львівський ІТ Кластер разом із компанією JustAnswer підтримали ініціативу Благодійного фонду Сергія Притули, що має на меті до кінця 2022 року зібрати ₴8 000 000 для підготовки 4 000 пілотів військових безпілотників у школі “Боривітер”. Львівський ІТ Кластер та JustAnswer передали ₴2 000 000 та заохотили тех компанії приєднатися, зробивши корпоративний донат.
Мед-тех, освіта та автоматизація відеопродакшну
Цього року масштаб Startup Competition також значно зменшився. Через війну, на конкурс подалося менше стартапів ніж зазвичай. Із 70 поданих заявок, 28 команд відібрали, щоб представити свої ідеї на сцені заходу, а згодом 10 із них потрапили до фіналу. Фіналісти зосередилися на вирішенні реальних технологічних і гуманітарних проблем, що виникають в наш час. П’ять із десяти команд представили розробки у сфері медичних технологій. А переможцем конкурсу в 2022 році став стартап WRAP, додаток для автоматизації процесів відео продакшну. Команда отримала нагороду за найкращий стартап і приз у розмірі $20 000 доларів від IT Arena, CRDF та USF.
“Перемога у Startup Competition – це велика моральна підтримка, перш за все. Ця перемога точно зарядила нас на рік вперед. Крім того, ми познайомилися з крутими інвесторами. І вже мали кілька важливих розмов з венчурними фондами та ангелами. Виграні кошти ми спрямуємо на оформлення юридичних деталей, оплату роботи розробника та поточних підписок, які використуємо для проєкту”, – розповідає Стефан Скоропадський, СРО WRAP.
Друге місце та $18 000 доларів отримав стартап Knopka, розробник рішення IoT/SaaS для лікарень, яке забезпечує оповіщення медперсоналу та надання медичної допомоги протягом 3 хвилин.
Третє місце та грошовий приз $15 000, здобуло EdTech рішення від Nanit – освітній робот, що має інноваційний підхід до виявлення творчих та технічних здібностей дітей і дорослих, дозволяє набувати інженерні навички у творчому процесі та підвищити професійну орієнтацію на 30%.
Кібербезпека, уряд та БПЛА
“З нетерпінням чекаю того часу, коли ми зможемо дізнатись більше про те, як Україна забезпечила цифровий захист свої мереж та системи від кібератак під час війни. Цікаво спостерігати, як Україна розвивається в цій сфері і, разом з тим, яким корисним є цей досвід для всього світу” – зазначає журналістка та експертка з кібербезпеки Кім Зеттер під час панельної дискусії з Віктором Жорою, Заступником Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Кеннетом Гірс, аналітиком із зовнішніх комунікацій у Very Good Security.
Дві панельні дискусії були присвячені важливості співпраці технологічного бізнесу та уряду в ці непрості часи, основну увагу приділили розвитку технічної освіти. “Події останнього часу, а особливо останні вісім місяців, ще раз підтвердили важливість розвитку IT-технологій та підтримки молодих стартапів. Завдяки вже існуючим цифровим рішенням ми можемо бути гнучкими та адаптивними. Підтримка технологічної галузі є одним із стратегічних напрямів BNP Paribas Group. Ми віримо, що підтримавши цьогорічну IT Arena, ми мотивували молодих стартаперів шукати високотехнологічні рішення. Збираючи експертів ІТ-індустрії в одному місці, ми об’єднуємо їх для вирішення сучасних викликів і надихаємо на нові ідеї та винаходи, які, безсумнівно, будуть корисні людству,” – каже Лоран Дюпюш, Генеральний директор і регіональний менеджер BNP Paribas в Україні та Голова Правління UKRSIBBANK BNP Paribas Group.
Вперше в історії IT Arena відбулася дискусія про досягнення у сфері військових технологій, зокрема, про розвиток БПЛА. Іван Толчинський, генеральний директор і засновник Atlas Aerospace, Кемерон Шелл, президент і генеральний директор Draganfly, Ігор Маслов, директор з розвитку бізнесу «Укрспецсистем», та Ярослав Калінін, генеральний директор “Інфозахист”, зустрілися з кореспондентом з питань національної безпеки та військових технологій, Іллею Пономаренком. “Ми побачимо менше крові на полі бою,” – резюмує Ілля розвиток БПЛА та їхній вплив на майбутнє війни.
Стратегічне партнерство та інклюзивність
IT Arena відома тим, що збирає найкращих спікерів, професіоналів технологічної індустрії та партнерів, які представляють лідерів місцевого та міжнародного технологічного бізнесу. Три останні конференції – в дистанційному, гібридному та офлайн форматах відбулися за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Оскільки конференція триває вже 9 років, довготривале партнерство має першочергове значення.
“Історично IT Arena – одна з найбільших щорічних ІТ подій Східної Європи, що збирає тисячі учасників та сотні компаній з України та регіону, просуваючи українську ІТ індустрію і стартапи на міжнародні ринки. USAID вже вчетверте підтримує цю масштабну подію, і те, що вона відбулась в живому режимі та у безпечному форматі у Львові, демонструє всьому світу, що ІТ бізнес в Україні продовжує працювати під час війни і є надійним відповідальним партнером, який вчасно виконує свої контрактні забов’язання, сплачує податки в Україні, волонтерить, допомагає фінансово армії і постраждалому від війни населенню. Ті стартапи, які презентували свої продукти, відповідають викликам сьогодення, працюють над новими ідеями, і демонструють потенціал зростання”, – зазначила Наталія Петрова, менеджерка проєктів USAID.
З огляду на те, що в Україні 34% жінок працюють в тех-індустрії, IT Arena прагне сприяти інклюзії та різноманітності в сфері технологій. В майбутньому організатори сподіваються на залучення більшої кількості стартапів під керівництвом жінок, спікерок та учасниць конференції.
Незважаючи на дві сирени повітряної тривоги, комендантську годину, яка обмежує афтепаті, та відчуття провини вцілілого, IT Arena 2022 у Львові відбулася. “Наша зустріч у Львові не допоможе нам виграти цю війну. Але об’єднавши найрозумніших, найпрогресивніших людей, ми зможемо стати на крок ближче до перемоги,” – зазнає CEO IT Arena Степан Веселовський. У 2023 році IT Arena зустрічає свій 10-й рік, сподіваємось, у більшому форматі та в мирні часи. Тим часом ми хотіли б почути ваші відгуки. Просимо приділити 5 хвилин вашого часу на заповнення форми зворотного зв’язку.
Велика подяка нашим партнерам, які підтримали новий формат заходу:
Організатор: Lviv IT Cluster
Головні партнери: Intellias, N-iX, SoftServe, USAID, Ukrsibbank, Sigma Software
Партнери: Gameloft, Squad, Avenga, Vector Software, Payoneer
Медіапартнери: TNW, The Kyiv Independent, AIN, AIN.Capital, ITID Lviv