Глобальні ринки, біотехнології, defense-розробки: як українські стартапи формують майбутнє техіндустрії
Під час десятої ювілейної конференції IT Arena, традиційно провели Startup Competition – найбільше та найавторитетніше в Україні змагання стартапів за грошові призи, інвестиції та впізнаваність на ринку. Попри війну, блекаути, обстріли по всій країні, українські розробники продовжують створювати нові продукти, лідити команди та підсилювати обороноздатність країни. Деякі з них будують плани щодо глобалізації бізнесу, а також представляють свої розробки на закордонних виставках. IT Arena 2023 зібрала понад 3000 учасників, кожен з яких міг надихнутися духом підприємництва та технологій. Цього рoку, окрім офіційних призів, стартапи отримали інвестиції ще до завершення змагання.
Пітчинги та визначення фіналістів
Із 138 команд, які цьогоріч подали заявки, до півфіналу Startup Competition пройшли 29 стартапів із загальної категорії та 15 із категорії оборонних технологій. Загальний призовий фонд змагань склав $489 000. Окрім цього, стартапи отримали інвестиції для розвитку бізнесу, що є абсолютно унікальним кейсом для українських стартап-змагань. Сума інвестицій становить $310 000 та €100 000.
Пітчинги півфіналістів проходили у Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької. Впродовж двох днів команди презентували свої ідеї журі та відвідувачам. Попри хвилювання, їм вдалося донести цінність своїх продуктів та дати відповідь на питання журі. Оцінювали проєкти досвідчені технологічні та діджитал-лідери, керівники венчурних фондів з Кремнієвої долини, США, Фінляндії та України:
- Марвін Ляо, партнер Diaspora Ventures;
- Мікко-Пекка Ханскі, засновник Ministry of Good Spirit, голова правління YTK;
- Марія Тинтул, керівниця відділу розвитку бізнесу Startup Wise Guys;
- Андрій Федорів, засновник та генеральний директор Fedoriv Agency, генеральний партнер та генеральний директор Vesna Capital;
- Андрій Зінчук, керуючий партнер ZAS Ventures;
- Олександр Яценко, директор SMOK Ventures.
Учасники IT Arena Startup Competition 2023 охопили різні галузі: AR/VR, аерокосмічну, EdTech, AI, енергетику та екологію, охорону здоров’я, маркетинг, роздрібну торгівлю та Web3. Цього року IT Arena у партнерстві з кластером з розвитку оборонних технологій Brave1 запровадила спеціальну категорію для defense-стартапів. Серед них були представлені дрони різного призначення, засоби для розмінування, платформи та роботизовані комплекси для роботи з чутливими даними, засоби зв’язку для військових, прилади для виявлення ворожих об’єктів та інші. Наприклад, стартап Kolossal – платформа для зберігання, аналізу та візуалізації OSINT-даних для допомоги Збройним силам. Її автори відомі тим, що розробили інтерактивну мапу бойових дій Deepstatemap. Платформа розробляється вже майже рік волонтерами-розробниками, серед яких є навіть військовослужбовці, які у вільний час пишуть код.
Іван Дмитрасевич, CEO Startup Depot. Lviv Business Incubator, провів інтерв’ю з понад 20 командами defence tech категорії та з упевненістю каже: “Наші люди здатні пропонувати неймовірну комбінацію технологій та найкращі рішення у цій галузі. Якщо такі стартапи отримуватимуть достатнє фінансування, в нас буде дуже сильна defense галузь і ми дуже швидко наблизимо перемогу”.
Серед стартапів загальної категорії, всі команди мали життєздатні релевантні ідеї та високий рівень англійської – а це вкрай важливо. Іван відмітив хороший гендерний баланс серед СЕО стартапів-фіналістів та переможців. Він радить майбутнім стартапам: “Рухатися швидко, ітеративно, не боятися помилятися і вчитись на помилках, бути корисним і не боятися питати про зворотній зв’язок та допомогу.”
Перший день Startup Сompetition завершився відбором семи команд загальної категорії та трьох команд категорії оборонних технологій у фінал. Фінал відбувся на другий день ІТ Arena на сцені Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Еко-пакування замість пінопласту
В загальній категорії перше місце та головний приз Startup Competition – $10 000 – здобула команда S.Lab, що пропонує повністю позбавитися від пінопласту й замінити його на еко-пакування з грибів і конопель. Крім того, команда виготовляє з цих матеріалів меблі. У той час як пінопласт взагалі не підлягає переробці, пакування S.Lab – органічний продукт, який розкладається лише 30 днів. Саме S.Lab отримали довіру та інвестиції аж від трьох фондів: $100 000 інвестицій від ZAS Ventures, $10 000 від ангельського інвестора Саші Ремінного та €100 000 від Vesna Capital.
“Я приємно вражена тим, що ми отримали інвестиції прямо на IT Arena, закрили свій інвестиційний раунд і можемо далі розвивати нашу місію”,– поділилася Юлія Біляцька, співзасновниця та СЕО S.Lab. Юлія вважає цю перемогу – перемогою команди. S.Lab збирається направити інвестиції на розвиток технології, бізнесу, приваблення нових клієнтів та масштабування.
Друге місце з призовим фондом $8 000 посів стартап Numo. Мобільний додаток допомагає дорослим із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності щодня покращувати свою продуктивність та настрій. Коли засновниці стартапу, Юлії Овчаренко, діагностували СДУГ, вона спробувала багато речей, але вони не полегшували їй життя. Так вона вирішила розробити Numo – додаток, що пропонує корисні вправи та підтримку ком’юніті.
Стартап Numo молодий – лише рік на ринку: “Досвід виступати на сцені Оперного театру – неймовірний, я тепер не боятимусь менших сцен. Участь у змаганні покращила рівень нашої самопрезентації, а також нашу видимість в українській екосистемі”, – ділиться Юлія. Startup Competition допоміг команді знайти необхідні ресурси для подальшого розвитку проєкту: “Equity free гроші, які ми виграли, дуже важливі в наших умовах. Наш стартап сфокусований на здоров’ї, тож нам потрібно більше спілкуватися з профільними фондами, які вже підійшли до нас після виступу. Це допоможе нам з наступним фандрейзінгом”.
Третє місце та $5 000 здобув стартап Jetbeep. Компанія створила повністю автономні камери зберігання посилок для поштових провайдерів, логістичних компаній та роздрібних торговців. Валерій Чекалкін, співзасновник та СЕО Jetbeep, визнає, що перемога стала неочікуваною: “Супер раді. До нас постукалося багато інвесторів та неочікуваних клієнтів, яких ми навіть не сподівалися знайти в Україні”. Він припускає, що результат принесла ретельна підготовка, стартап-акселерація, яку вони проходили, навчання пітчингу та класна бізнес-модель.
Радіостанції, мережа акустичних датчиків та комплекс пеленгаторів
Серед стартапів в оборонних технологіях переміг проєкт Himera – тактична система зв’язку для сил оборони – компактні радіостанції. Команда отримала $10 000.
“Перемога нас, стартапів Zvook та Falcons – це відображення тієї допомоги, яку ми надаємо військовим”, – прокоментував перше місце своєї команди Михайло Рудомінський, CEO Himera. Він визнає, що не вважає свій стартап значно кращим за стартапи конкурентів: “Всі defense-команди, які пройшли на IT Arena – це дуже й дуже круті команди незалежно від того, яке місце вони зайняли”.
Стартап Zvook, акустична сенсорна мережа для виявлення повітряних об’єктів, здобув друге місце та отримав $8 000. А стартап Falcons, що розробив комплекс “ЕТЕР” для пеленгації ворожих засобів зв’язку, РЕБ та дронів – 3 місце та $5 000 відповідно.
Крім того, Zvook та Falcons вирішили об’єднати зусилля для створення більш ефективної та складної системи виявлення цілей. Під час пітчингу в фіналі на головній сцені команди анонсували колаборацію. Показово, що розробники були знайомі раніше, але саме на IT Arena остаточно обговорили спільне бачення та плани щодо подальшої взаємодії.
Defense tech стартапи Zvook, Falcons, Mantis Analytics та Griselda отримали $200 000 інвестицій від ангельського інвестора з 20-річним досвідом, який залишається анонімним. Інвестиції допоможуть стартапам ефективніше працювати для наближення перемоги.
Інші фіналісти отримали негрошові винагороди, такі як ваучери на доступ до хмарних сервісів, освітні програми для стартап-команд, пре-акселераційні програми, менторські години, місця в коворкінгу тощо.
Що кажуть журі?
Вже вдруге бере участь у Startup Competition як членкиня журі Марія Тинтул, керівниця відділу розвитку бізнесу Startup Wise Guys. Вона відзначає ріст екосистеми стартапів та їх різноманітність: “Росте якість, глибина питань, над якими працюють стартапи, і глобалізація бізнесів. Вони дивляться на те, як завойовувати світ”. Марія порекомендувала стартапам мати перш за все чітку структуру виступу: “Ви маєте за 2-3 слайди розказати, чому ваш бізнес існує та буде існувати ще сто років, яку проблему ви вирішуєте та яким чином”.
На мистецтві презентації також наголошує Марвін Ляо, інвестор та партнер Diaspora Ventures: “Найбільша проблема стартапів – це брак навичок продажів, маркетингу та презентацій. Усім своїм портфельним компаніям і вам також я рекомендую книгу Девіда Рімера “Get Your Startup Story Straight”. Адже сторітелінг – це найважливіше: продажі – це сторітелінг, піар – це сторітелінг, фандрейзинг – це сторітелінг”. Марвін в захваті від цьогорічних стартапів: “Технічні таланти в Україні неймовірні. Є компанії, з якими я хотів би поспілкуватися”.
Андрій Федорів, засновник та генеральний директор Fedoriv Agency, генеральний партнер фонду Vesna Capital, також високо оцінює конкурсантів: “Все відбувалось динамічно й професійно, в таймінгу, виключно англійською”. Проте рекомендує будувати пітч на основі 5 критеріїв оцінки: ідея, ринок / продукт, бізнес-модель, поточна динаміка та команда – щоб висвітлити їх усіх. А також ретельно пропрацьовувати продукт, адже деякі цьогорічні стартапи “намагалися на локальному рівні з мінімальними бюджетами вирішити глобальні проблеми або обирали продукт, сотні подібних до якого вже існують на ринку”.
Андрій вважає, що розрив між першим і другим місцем був невеликим: “Обидва стартапи прекрасні. І те, наскільки вони різні – додаток для психологічної підтримки NUMO й пакування з грибів S.Lab – лише доводить, що IТ Arena вдалося зібрати й презентувати весь спектр українських технологій: від софт до хард”.
Фонд Андрія Федоріва Vesna Capital – один з фондів, які прямо під час змагання підтвердили інвестиції у стартап S.Lab: “Нам сподобалась технологія, продукт, а також ставлення засновників до нього – вони ним живуть! Також S.Lab – в сегменті sustainability, це точно перспективно й наші попередні інвестиції в цей напрямок були дуже успішними. Маємо надію, це теж буде класний match”, – додає Андрій.
На ІТ Арена оголосили про створення ще одного інвестиційного фонду – Green Flag Ventures. Його очолить американський підприємець Джастін Зіф. Відомо, що фонд буде інвестувати в стартапи pre-seed та Series A, а одним з напрямків буде defense tech. При цьому, фонд цікавлять саме українські проєкти.
Цьогоріч Startup Competition об’єднав стартапи різного віку: на конкурсі представляли свої ідеї як молоді команди – деяким з них менше року, так і більш досвідчені. Варто відзначити гендерний баланс серед засновників стартапів, адже перше та друге місце основної категорії отримали стартапи, СЕО яких – жінки. Масштабні інвестиції, які деяким стартапам вдалося залучили під час змагання свідчать про їхню перспективність на глобальному ринку, а також про велику соціальну користь.
Дякуємо за підтримку нашим партнерам:
Головні партнери: BRAVE1, eō Business Incubators, Techosystem, USF, AWS.
Ексклюзивний партнер: iClub
Золоті партнери: Nat coworking, LIFT99, Startup Wise Guys (EU), Civitta, GlobalLogic, KITRUM.
Срібні партнери: Sigma Software, “Polish-Ukrainian Startup Bridge, Cooperation Fund Foundation, Genesis, Unicoway.