Роль технологій у забезпеченні національної безпеки

25 Вересня, 2023 Автор: Наталя Кушнерська, керівниця defense tech кластеру Brave1

Впродовж 10 років IT Arena збирає у Львові лідерів технологічного світу. Фокус традиційно на 4 треках – бізнес, технології, продукти та стартапи. Але цьогоріч є і суттєві зміни: повномасштабна війна перевернула життя українців з ніг на голову і спонукала долучитися до здобуття перемоги усіх – в тому числі і тех-індустрію. Сьогодні сотні українських команд активно працюють над інноваційними розробками і рішеннями для армії, тому IT Arena, Startup Depot та кластер з розвитку оборонних технологій Brave1 запровадили спеціальну категорію для defense tech стартапів, які братимуть участь у Startup Competition.

Наш ворог має перевагу в засобах та ресурсах. Щоб перемогти його, потрібно діяти нестандартно та застосовувати асиметричні відповіді. Саме технології дозволяють нам бути ефективнішими та спритнішими, а найголовніше – зберігати життя наших військових. І навіть більше – технології є ключовим інструментом у забезпеченні національної безпеки сьогодні і в майбутньому.

Нині за Україною уважно спостерігають найпрогресивніші країни світу – вивчають наш досвід та слідкують за інноваційними проривними проєктами, які народжуються в умовах великої війни та обмежених ресурсів.

Хоч і вимушено, але в Україні почала активно розвиватися сфера defense tech. Сьогодні величезні ресурси, інженерні таланти та компетенції вкладаються в дрони – наземні, літальні та морські, які стали незамінними засобами мережецентричної війни. Не менше уваги прикуто до напрямку кіберзброї та РЕБ-засобів, що спроможні відбивати атаки на власну інфраструктуру. І звісно всі переконалися, як супутниковий зв’язок та ситуаційна обізнаність впливають на оперативне прийняття рішень та підвищують результативність операцій.

Після Другої світової світ розв’язував лише локальні конфлікти, тому наш досвід надзвичайно показовий для країн, які шукають шляхи розвитку та модернізації своїх військових спроможностей.

Ми вже бачимо жвавий інтерес закордонних та українських інвесторів і венчурних фондів, що драйвлять ринок та якісно впливають на його становлення. Декілька глобальних оборонних корпорацій оголосили про вихід на ринок України. Серед них – британська BAE Systems, німецька Rheinmetall, турецька BAYKAR MAKINA, а також міжнародні defense tech компанії Palantir, Recorded Future, Internet 2.0, CyberCare.

У квітні 2023 року завдяки тісній співпраці шести ключових державних органів, відповідальних за сферу безпеки та оборони, – Мінцифри, Міноборони, Генерального штабу ЗСУ, РНБО, Мінстратегпрому та Мінекономіки – був створений defense tech кластер Brave1, що покликаний сприяти співпраці між усіма учасниками сфери оборонних технологій шляхом надання їм організаційної, інформаційної та фінансової підтримки для розвитку інноваційних проєктів.

За чотири місяці існування кластера Brave1 на порталі зареєстровано понад 530 розробок, більше половини з яких вже пройшла військову експертизу, а понад 220 отримали статус BRV1. 15 з цих проєктів стали півфіналістами та беруть участь у Startup Competition за новоствореним напрямком defense tech. Серед інноваційних розробок:

  • Компактна цифрова радіостанція для спілкування в межах підрозділу, захищена шифруванням та з протидією РЕБ
  • Комплекс пеленгаторів засобів зв’язку, РЕБ та БПЛА, що має захищені канали зв’язку та можливість автономної роботи
  • Акустичні системи з ШІ для детекції повітряних цілей
  • Стаціонарний та убезпечений від зламу дрон-вартовий, що може працювати 24 години без підзарядки від автономної наземної станції
  • Система по збору, обробці, збагаченню, аналізу та доставці розвідінформації
  • Система комплексного аналізу піротехнічного забруднення
  • Навчальний мобільний застосунок для тренувань з різними видами зброї
  • Дрон із системою пошуку мін
  • Платформа на основі штучного інтелекту для моніторингу, аналізу і прогнозування подій в інформаційному просторі в режимі реального часу
  • Інтерактивна розвідувальна онлайн-карта, зосереджена на військових операціях під час російського вторгнення в Україну
  • Комплекс ударних автономних БпЛА літакового типу тактичного рівня
  • Компактні сейсмодатчики, які визначають положення джерела шуму через уловлювання акустичних хвиль
  • Кишеньковий радіорозвідник, що виявляє просування безпілотників та має сповіщення через навушники
  • Броньовані колеса з інноваційною розробкою, яка зберігає шлях ходу в умовах бойових дій та на дорогах усіяних уламками
  • Дистанційно керований робот від протипіхотних і протитанкових мін

Зацікавили розробки і бажаєте дізнатися більше про команди-розробники? Приходьте на IT Arena та знайомтеся зі стартапами, які завдяки своїм технологічним рішенням допомагають наближати нашу перемогу.

Обмін знаннями та ідеями – надзвичайно важливий фактор для розвитку інновацій у сфері defense tech та відповідно зміцненні національної безпеки та підвищенні інноваційного потенціалу країни. Це дозволить протистояти викликам і забезпечувати стабільний розвиток галузі, економіки та обороноздатності.

Стратегічна мета defense tech кластера Brave1 – Україна серед лідерів світового ринку оборонних технологій. Для цього кластер будує архітектуру ефективної взаємодії всіх стейкхолдерів оборонно-технологічної екосистеми, щоб у майбутньому мати потужну індустрію, яка розробляє інноваційні продукти для надійного захисту країни, генерує дохід для економіки, залучає масштабні іноземні інвестиції та створює середовище для розвитку інженерних талантів в Україні.